Postęp technologiczny w ostatnich latach umożliwił opracowanie aparatów do laseroterapii o znacząco większej mocy , oraz wykorzystanie ich nie tylko w chirurgii. Wzrastająca liczba publikacji naukowych, oraz gabinetów świadczących zabiegi z zakresu laseroterapii wysokoenergetycznej (HIL) wskazuje na dużą skuteczność tego rodzaju terapii.
Do laseroterapii niskoenergetycznej (biostymulacyjnej ), która od lat stosowana jest w rehabilitacji, wykorzystywane są sondy laserowe o mocy od 30 – 400 mW ( < 0,5 W). Laseroterapia wysokoenergetyczna to zastosowanie laserów o mocy szczytowej do 18 W. Taka moc pozwala na penetrację struktur położonych głęboko ( chrząstka stawowa, torebka stawowa, więzadła, ścięgna, głęboko położone partie mięśniowe / mięśnie o dużej masie). Duża moc laserów wysokoenergetycznych (HIL), poza celowanym charakterem terapii, pozwala również na zdecydowanie lepsze efekty terapeutyczne, do których należą między innymi:
-
zwiększenie aktywności fibroblastów (komórki odbudowujące tkankę łączną) – produkcja kolagenu,
-
przyśpieszenie resorpcji płynów wysiękowych,
-
zwiększenie elastyczności tkanek okołostawowych i blizn,
-
zmniejszenie napięcia mięśni ( również warstw położonych głęboko, co często nie jest możliwe przy użyciu innych metod terapeutycznych),
-
działanie przeciwbólowe.
Terapia laserem wysokoenergetycznym (HIL), także falą uderzeniową (SWT/ ESWT), są środkami terapeutycznymi z zakresu medycyny fizykalnej wysokoenergetycznej. Laser wysokoenergetyczny oraz fala uderzeniowa, to obraz postępu technologicznego w medycynie fizykalnej.
Niewątpliwą zaletą terapii laserem wysokoenergetycznym (HIL), jest jej zupełnie bezbolesny przebieg. Jest ona natomiast (w odróżnieniu do tradycyjnych laserów używanych w rehabilitacji), wyraźnie odczuwalna. Odczucia mają charakter intensywnego ciepła (w zależności od dobranej dawki). Terapia HIL opisywana jest przez pacjentów jako przyjemna, relaksująca.
Na efekt terapii laserem wysokoenergetycznym (HIL), duży pływ ma dbałość o sprawność aparatu ( cykliczne przeglądy źródła światła laserowego, wymiana po jego zużyciu).
Metodyka wykonana zabiegu również warunkuje jego skuteczność: