Masaż – dlaczego leczy schorzenia kręgosłupa i stawów obwodowych ???

krajowa izba fizjoterapeutow Wojciech Terlecki
Masaż to jeden z częściej stosowanych środków terapeutycznych w praktyce fizjoterapeuty. Masaż jest jedną z metod manualnej pracy na tkankach miękkich narządu ruchu.
Dlaczego masaż oraz inne formy terapii tkanek miękkich, są tak ważne dla dobrej kondycji naszego narządu ruchu?
Podczas wykonywania różnych czynności takich jak praca zawodowa, sport, zajęcia domowe, często doprowadzamy do przeciążeń układu mięśniowo – powięziowego. Stały charakter wykonywanych czynności prowadzi do obkurczania danych grup mięśniowych (przykurcz). Po dłuższym czasie wykonywania danej czynności, często dochodzi do chronicznych napięć.
Równowaga oraz symetria naszego ciała wbrew powszechnie panującej opinii, zależna jest od rozkładu napięć tkanek miękkich ( mięśnie, powięzie), w mniejszym stopniu od układu kostno – stawowego. Przywracanie symetrii napięcia mięśniowo- powięziowego naszego ciała, jest więc kluczem do dobrej postawy, co za tym idzie zdrowia naszego kręgosłupa i stawów. Jeżeli będziemy bagatelizować uczucie wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych, uczucie dyskomfortu i sztywności stawów, w końcu doprowadzimy do przedwczesnych uszkodzeń strukturalnych ( proces zwyrodnieniowo – wytwórczy).
Masaż jest jedną z form przywracania równowagi napięcia mięśniowo – powięziowego, poprzez rozluźnianie napiętych partii mięśniowych. Masaż przynosi również intensywny efekt przekrwienny, zaopatrując elementy narządu ruchu w składniki odżywcze zawarte w krwi). Dodatkowo pomimo często wyraźnej intensywności, masaż pomaga nam się zrelaksować.